AKTUALNOŚCI

2016-09-29
KUMULACJA DOBREJ WOLI 135 m. POD ZIEMIĄ

24 września 2016 roku w Kopalni Soli w Wieliczce został zrealizowany projekt wolontariacki w ramach 8 edycji konkursu „Kumulacja Dobrej Woli” Fundacji Lotto „ Milion Marzeń”. „Szukamy skarbów w wielickiej kopalni” to projekt krakowskich wolontariuszy Totalizatora Sportowego, który polegał na umożliwieniu dzieciom zwiedzenia najbardziej znanej atrakcji turystycznej w Polsce jaka z pewnością jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Oprócz zwiedzania dla dzieci przygotowano zajęcia integracyjne i edukacyjne.  Zajęcia prowadzili wolontariuszy krakowskiego oddziału Totalizatora Sportowego, pracownicy Zarządu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Górników w Polsce przy Kopalni Soli w Wieliczce, wolontariuszki Stowarzyszenia „Piękne Anioły” oraz Strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Strażaków „Florian” z Komendy Powiatowej PSP w Wieliczce oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa/ Koła przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Krakowie. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali podopieczni Stowarzyszenia „Piękne Anioły”, wychowankowie Domu Dziecka w Sieborowicach, podopieczni Stowarzyszenia „Tęcza” – zajmującego się dziećmi z zespołem Downa oraz mieszkańcy Rodzinnego Domu Dziecka „Dar Serca”. W projekcie uczestniczyło około 100 dzieci.  

Po trudach zwiedzania na wszystkie dzieci czekał posiłek i szereg pozostałych atrakcji takich jak: pokaz zapaśniczy Sekcji Zapaśniczej KS Bieżanowianka Kraków (w której trenerem jest kpt. Marek Witek z KW PSP w Krakowie) przy dźwiękach zespołu „Drużyna Mistrzów”, występ mażoretek, malowanie twarzy i specjalne animacje przygotowane dla dzieci przez firmę „Frajda”.

Ponadto dzieci miały możliwość spotkania się ze strażakami członkami SITP, którzy przekazali im wiedzę o najczęstszych przyczynach niebezpiecznych zdarzeń.  Strażacy edukowali nie tylko w zakresie bezpieczeństwa i postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Uczyli m.in. jak wezwać pomoc. Szczególną uwagę zwracali na bezpieczeństwo pożarowe w domu oraz tłumaczyli, kiedy piecyk gazowy zamontowany w łazience staje się groźny dla zdrowia oraz dlaczego należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń oraz wyposażać je w specjalistyczne czujki. Strażacy uczyli również zasad udzielania pierwszej pomocy. Najmłodsi otrzymali od strażaków kolorowanki o charakterze edukacyjno-informacyjnym pn. „Mądre Myszki – radzą wszystkim”. Nabyta przez dzieci wiedza w trakcie spotkania na pewno zaowocuje w domu, szkole lub w czasie wolnym.
Opracowanie: st. kpt. Sebastian Woźniak Koło SITP przy KW PSP Kraków.
Zdjęcia: st. kpt. Tomasz Jelonek, KW PSP Kraków.


Copyright © 2019 projekt IRN Multimedia oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się