AKTUALNOŚCI

2016-05-01
WYJAZD SZKOLENIOWY DO CENTRALI FIRMY ROSENBAUER
Koło SITP przy Komendzie Miejskiej PSP Kraków w dniach 24-25 zorganizowało wyjazd szkoleniowy do centrali firmy Rosenbauer zlokalizowanej w miejscowości Linz w górnej Austrii. Poza członkami koła SITP przy KM PSP Kraków w wyjeździe udział brali członkowie kół z SITP z województwa małopolskiego (koledzy z kół SITP z Wadowic, Zakopanego, koledzy ochotnicy oraz sympatycy SITP w sumie 42 osoby).

W pierwszym dniu zaraz po dojeździe i zakwaterowaniu w hotelu udano się do największej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Leonding. Jednostka na swoim wyposażeniu posiada 7 samochodów gaśniczych i specjalnych (w tym samochody operacyjne, techniczne, gaśnicze, drabinę mechaniczną). Okazała strażnica z 6 bramami wyposażona jest we własną sprężarkownię z możliwością przeprowadzania kontroli sprzętu ODO, część socjalną z salą szkoleniową, szatnią z kompletnym indywidualnym wyposażeniem dla 90 druhów oraz punktem alarmowym. Wizytowana jednostka posiada najwyższą z 7 dostępnych kategorii. Określona kategoria decyduje o wyposażeniu danej jednostki i uwzględnia obszar chroniony oraz występujące zagrożenia. W roku 2015 druhowie z jednostki do działań wyjeżdżali ok 120 razy. Miasto zabezpieczają 3 jednostki ochotniczej straży pożarnej i cała ochrona przeciwpożarowa oparta jest na nich bowiem w mieście nie ma strażaków zawodowych. Strażacy nie otrzymują żadnego wynagrodzenia za swoją służbę. W 90% przypadków wyjazdów do zdarzeń czas od momentu otrzymania zgłoszenia do wyjazdu wynosi ok 3 min. Strażacy nie pełnią dyżurów. Alarmowani są wszyscy, a do działań wyjeżdżają najszybsi. Kilkugodzinny pobyt w remizie w OSP Loanding w towarzystwie naszych gospodarzy okazał się znakomitą płaszczyzną do wymiany wspólnych doświadczeń. Wizytę rozpoczęliśmy wykładem nt. Organizacji ochrony przeciwpożarowej w Austrii przeprowadzonym przez Komendanta jednostki. Poznaliśmy sprawny system alarmowania i nawigowania strażaków do działań. Dyskutowaliśmy nt różnic w organizacji ochrony przeciwpożarowej jak również różnic podczas działań konkretnych działań. Okazuje się, że w dużej mierze nasi austriaccy koledzy borykają się z wieloma problemami z którymi spotykamy się w naszym kraju i z wieloma z nich już sobie poradzili (wyjazd do szerszenie – płatny 50 EUR, ok 95% wyjazdów jednostki do interwencji z monitoringu pożarowego – przy alarmie fałszywym pobierają opłatę, alarmowanie druhów przez aplikacje w telefonie przy zdarzeniach poważnych dodatkowo uruchamiana syrena w remizie).

W dniu kolejnym na godzinę 8 rano zameldowaliśmy się w siedzibie Rosenbauera. Rozpoczęliśmy od prezentacji dotyczącej misji oraz polityki firmy Rosenbauer, poznaliśmy organizację i zasady działalności firmy zarówno w Europie jak i na świecie. Kolejnym ważnym punktem była prezentacja systemu wspomagania decyzji – EMEREC, który jest znakomitym narzędziem pomocniczym podczas działań ratowniczo gaśniczych od momentu przyjęcia zgłoszenia, przez dojazd do miejsca akcji, przeprowadzenie akcji i jej zakończenie. Ponadto jest to zbiór zasad oraz procedur ratowniczych, które są bardzo intuicyjnie poukładane. Sam system może być odbierany w każdym smartfonie po zainstalowaniu właściwej aplikacji. Po przerwie kawowej zostaliśmy podzieleni na dwie mniejsze grupy i udaliśmy się na zwiedzanie zakładu produkującego samochody ratowniczo gaśnicze miejskie, przemysłowe oraz lotniskowe. Następnie zwiedziliśmy dział kontroli jakości firmy, centrum szkoleniowe, miejsca odbiorowe gotowych produktów, sklep firmowy, w którym niektórzy zakupili elementy wyposażenia ochrony indywidualnej oraz inne pamiątki. 

Na koniec wizyty w Firmie Rosenbauer Członkowie Zarządu wraz z Przewodniczącym Koła SITP przy KM PSP w Krakowie wręczyli w podziękowaniu za organizacje wyjazdu i możliwość zwiedzania firmy symboliczny grawerton zarówno Dyrektorowi firmy Rosenabuer oraz przedstawicielom firmy na Polskę, którzy dołożyli starań w organizację wyjazdu dla Członków SITP z terenu województwa małopolskiego.  
Wszyscy uczestnicy uznali jednogłośnie, że warto było zobaczyć całe zaplecze oraz „stajnię” Rosenbauera z nadzieją, że być może kiedyś w Naszych Jednostkach pojawią się rozwiązania i sprzęt tej marki lub zbliżymy się jakościowo do produktów firmy Rosenbauer, która jest renomowaną firmą o zasięgu światowym!
Copyright © 2019 projekt IRN Multimedia oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się